• 30. decembra 2016

Navštívili sme výherkyňu kuchyne ORESI

Počas adventu sme sa zastavili u výherkyne našej kuchyne Dolti ROMANTIQA, pani Zuzany Vilhelmovej s rodinou, aby smesa jej opýtali, ako sa jej v novej kuchyni varí.

Na súťaži, kde hlavnou cenou bola kuchyňa Oresi za 100 000 korún vrátane spotrebičov a montáže, sme spolupracovali s redakciou iPrima Living, na ktorej webových stránkach súťaž prebiehala. Rodina pani Vilhelmovej žije v južných Čechách, v malej dedinke neďaleko Písku, kde za bežnej prevádzky prebieha rekonštrukcia ich domčeka.

Musíme konštatovať, že odkedy sme rodinu navštívili prvýkrát, udialo sa tu množstvo zmien. Vnútri i zvonku pokročila rekonštrukcia domčeka, v kuchyni ROMANTIQA sa už varí a žije. A to doslova, pretože miestnosť zaberá viac než polovicu prízemia domu. Okrem kuchynskej linky zostavenej do tvaru písmena L, ktorá spolu so sporákom na drevo a komínovou stenou tvorí predel miestnosti, tu je ešte priestor na jedálenský stôl a za komínom herňa a miesto na spanie detí. Zvyšok miestnosti je zatiaľ vybavený rôznorodým nábytkom, ale po dokončení rekonštrukcie domu deti dostanú nové izby na poschodí.

1

Veľká snaha i zázrak
A čo je najdôležitejšie, najväčší pokrok urobila šesťročná Anežka, ktorá bola pridusená už pred pôrodom a v ôsmich mesiacoch u nej prepukli epileptické záchvaty Westovho syndrómu. Až po treťom roku začala chodiť a počas posledného roku sa rozhovorila. Minulého roku presne na Štedrý deň pridala k svojej asi päťdesiatslovnej zásobe takmer 15 nových slov a od vtedy ju denne rozširuje. S nami sa už rozprávala vo vetách, a dokonca navštevuje miestnu škôlku. Predvianočný čas zvádza hovoriť o tejto udalosti ako o zázraku, ale dobre vieme, že za týmto obrovským posunom stojí okrem snahy dievčatka predovšetkým veľká práca rodičov, lekárov a terapeutov, ktorí s dievčatkom neustále pracujú. Ale teraz už prejdime ku kuchyni a opýtajme sa pani Zuzany, ako je s ňou spokojná.

Priniesla vám nová kuchyňa nejake zmeny do života?
„Nová kuchyňa je naozaj veľká zmena. Ubudol mi pocit, že mám v miestnosti stále málo svetla – jednak vďaka svetlej farbe nábytku, a aj preto, že je kuchyňa po celej dĺžke dobre osvetlená. Práca pri nej je radosť. Varenie i upratovanie po ňom je omnoho jednoduchšie než s predchádzajúcou verziou „kuchynskej linky“. Nebol problém pripravovať tu jedlo pre 24 ľudí pri jesennom muštovaní, ani zavariť niekoľko košíkov slivák. Obzvlášť oceňujem dlhú a nadštandardne hlbokú kuchynskú dosku spojenú s parapetom. Tu by som chcela, i keby nemusela byť taká hlboká kvôli krivej kamennej stene za linkou. Nielen že na nej môžem mať po ruke denne alebo takmer denne používané spotrebiče, ale vojdú sa mi naň aj dva veľké dosky zdedené po babičkách a k nim všetky tri deti, čo sa hodí hlavne v období pečenia pred Vianocami,“ raduje sa pani Zuzana.

Na priestory v novej kuchyni si ešte zvykám, stále vnútri niečo presúvam. Chystáme sa zaobstarať ešte závesný systém na stenu. Najskôr však potrebujem od manžela vyrobiť a pod skrinky primontovať poličku na starožitné šuplíky na korenie, múku, cukor a soľ, ktoré máme po babičke. Tá ešte doladí romantický vzhľad kuchyne. S obsahom kontajnera na oleje, octy a podobne som od začiatku úplne spokojná. Veľkú časť surovín, ktoré som mala v otvorených policiach bývalej kuchyne, som presunula do špajze pod schodmi, a naopak, odtiaľ som vzala často používaný riad – väčšina ho je teraz v rohovej skrinke na výsuvnej ľadvine,“ ukazuje majiteľka novej kuchyne.

Z ponuky kuchýň Oresi ste zvolili model ROMANTIQA, čím vás oslovil?
„Farbou a ladnosťou. Pretože náš dom je naozaj chalupa. Na podlahe i na strope máme drevo, tak som chcela niečo veľmi svetlé, príjemné na pohľad a jednoduché. Zaujalo ma zasklenie dvierok. Nábytok Dolti ROMANTIQA má zaoblené hrany, vyfrézovanú drážku vo dvierkach a nie je to kuchyňa lesklá. Bála by som sa, že by na lesklej ploche bolo vidieť každý dotyk detských paciek. Syn Jonatán si tu často pripravuje jedlo, Anežka s Bořivojom sa tu hrajú. Doposiaľ už povrch dvierok bez farebných zmien prežil útok vodovými farbami, šťavou z čučoriedok i červenej repy…“

Vybraliste si i svetlú dosku a drez. Ste s ním spokojná?
„Nepripadalo mi nutné, aby doska kontrastovala s linkou. Drevo by som kvôli údržbe nechcela ani za nič. Som rada, že sú doska i drez takéto svetlé. Stačí mi na ne jar a hubka. Z veľkého a hlbokého drezu mám veľkú radosť i preto, že v ňom pohodlne umyjem veľký pekáč alebo desaťlitrový hrniec.“

A teraz, keď sa v kuchyni už pohybujete a varíte tu, vyhovuje vám ergonomické riešenie, ktoré ste si s pánom architektom navrhli?
„Vyhovuje. Azda len medzi drezom a varnou doskou by mohlo byť trošičku viac miesta. Najmladší syn Bořivoj mi rád pomáha, tak ho posadím na linku a pridelím mu nejakú„prácu“, lenže ako zbadá drez, chce sa v ňom kúpať alebo prinajmenšom čvachtať,“ smeje sa Zuzana.

V bielom obklade máte za varnou doskou umiestnené zrkadlo. Ako ste prišli na toto pomerne netradičné riešenie?
„Obklady Opulento Crema sú smotanovej farby. Vybrali sme ich kvôli malému formátu a nepravidelnému tvaru. Ľahšie sa za nimi totiž schová naša všetkými smermi zvlnená hlinená stena. O zrkadle za sporákom som prvýkrát počula už asi pred 13 rokmi na prednáškach o fengshui.

Podľa tohto čínskeho umenia vytvárať prívetivý priestor k životu prináša zrkadlo za miestom, kde sa varí jedlo, hojnosť. Koľko tu vidíte hrncov plných jedla? Potom som ho videla u priateľov za sporákom a prekvapilo ma, aké je to nenápadné a príjemné zároveň. Dali sme ho už predtým v menšom rozmere za sporák, ktorým kúrime. Dodáva priestoru ladnosť. Navyše napríklad ja v tom zrkadle za varnou doskou pri pohľade od jedálneho stola vidím ďalšie okno. A čo sa údržby týka, pripadá mi jednoduchšie umyť zrkadlo než šúchať obklady a škárovaciu hmotu, do ktorej sa všetko vsakuje. To vám určite potvrdí každý, kto má doma za linkou sklenený obkladový panel.“

Ďakujeme za rozhovor a prajeme Vám, nech sa celé rodine v kuchyni ROMANTIQA dobre varí i žije.
A pozrime sa, aké ďalšie podoby môže táto kuchynská linka mať.

1

1

HVIEZDNE KUCHYNE

AKCIE a VÝHODY

CENOVÉ PRÍKLADY

DEVELOPERI

O NÁS